شماره های معتبر خدمات پس از فروش 24 ساعته اماده مشاوره تعمیرات می باشد . مراجعه تکنسین ظرف 2 ساعت (ایاب ذهاب رایگان و گارانتی یکساله )

09191494523    09122850445    icon phone    02188445693     02188420162BACK

دفتر مرکزی : تهران تقاطع سهروردی و مطهری پ 273 *** نمایندگی سایر استانها  - مشکلات متداول و رفع آن

دارای گواهینامه رسمی خدمات پس از فروش از آلمان - مجوز ارایه خدمات مطابق استاندارد ISO - CRM - CMC و ارائه فاکتور رسمی به صورت آنی در منزل (با کد اقتصادی) و ...

آی سی یا مدارمجتمع در برد الکترونیکی

ic-1

ic-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با گذشت زمان و بیشرفت تکنولوژی لوازم خانگی هم دستخوش این پیشرفت شد به طوری که در طی گذشت کمتر از 10 سال لوازم آشپزخانه های

مکانیکی کاملا از چرخه تولید خارج گردید .

امروزه ارزانترین لوازم آشپزخانه هم به وسیله برد الکترونیکی کنترل می شود و در این مقاله به قطعه الکترونیکی معروف به آی سی که مغز اصلی دستگاه محسوب می شود می پردازیم .

 در بدو تولد مدار های الکترونیکی همواره میزان حجم فیبر های مدار و همینطور مصرف انرژی از سرعت پیشرفت آن می کاست به عنوان مثال برای ساخت یک مدار ساده که بتواند یک لامپ را روشن خاموش کند حداقل به چهار قطعه الکترونیکی نیاز بود و اگر تعداد لامپ ها بیشتر می شد طبیعتا تعداد قطعات هم بیشتر می شد و فضای بیشتری اشغال می شد و در یک مدار رقص نور بیست لامپی ساده بیش از 100 قطعه با نظم باید در کنار یکدیگر و بر روی فیبر مدار چاپی چیده می شد که فاصله قطعات هم از یکدیگر بیشتر شده و اتلاف انرژی را در پی داشت از طرف دیگه هر قطعه بسته بندی و قسمت های پلاستیکی مخصوص خود را داشت که به حجم برد افزوده می شد .

در این زمان بود که دانشمندان به این فکر افتادن تا مدار های پر مصرف را در یک پک مونتاژ و بسته بندی کنند که در مثال فوق فرض می کنیم که هر مدار چشمک زن به یک قطعه فشرده شامل 4 قطعه در داخل خود تبدیل شود .

پس به زبان ساده آی سی یک مدار الکترونیکی فشرده به صورت یک بسته بندی استاندارد است که قسمت های داخلی آن از طریق پایه های فلزی قابل دسترسی می باشد .

نوع بسته بندی , تعداد پایه ها و شکل ظاهری آی سی با توجه به کاربردش متفاوت است . توضیحات بیشتر در این خصوص جنبه تخصصی را دارد .

امروزه ای سی های تولید شده به قدری پیشرفت کرده اند که در یک حجم یک میلی متر مربع بیش از چندین میلیون قطعه به صورت فشرده و با کیفییت عالی قرار گرفته است که دانش مربوط به نحوه تولید این قطعات خارج از این مقاله است .

اما در لوازم خانگی عمدتا از چند نوع آی سی بیشتر استفاده نمی شود و تقریبا همه آنها شبیه به هم هستند و تنوع آن بستگی به تولیدات کارخانه دارد . برخی برندهای معروف برای لوازم تولیدی خود آی سی مخصوصی طراحی کرده و ضمن منحصر به فرد شدن آن مشکل تعمیر را هم به همراه دارد . اگر یکی از ای سی های این برند ها خراب شود راهی جز تعویض برد وجود ندارد . اما برخی برندها از ای سی های استاندارد استفاده می کنند که تعمیر آنها ساده تر شده و در صورت نیاز در هر جای دنیا در دسترس بوده و قابل تعمیر می باشد .

 انواع ای سی های بکار برده شده در برد های لوازم خانگی (متداول در ایران) :

 1 -  ای سی برنامه :

      با توجه به نام آن برنامه های مربوط به دستگاه درون این ای سی ریخته شده و هر موقع دستگاه روشن می شود تمامی کارهایی که باید برد انجام دهد را از این ای سی می خواند .

برخی برندها برای کاهش هزینه تولید و تنوع در محصولات برد کنترل لوازم خانگی را طوری طراحی می کنند که برای مدلهای جدید کمترین تغیرات را در سخت افرار داشته باشند و فقط با تغیر برنامه ریزی یک برد یک محصول جدید عرضه نمایند . مانند برندهای آریستون , ایندزیت , آاگ , الکترولوکس , بلوش و غیره .

این ای سی که مانند یک حافظه قابل خواندن و نوشتن است یک قطعه 8 پایه بر روی برد بوده و حجم حافظه آن از 2 کیلو بایت تا 256 کیلوبایت متغیر است و اطلاعاتی مانند ورژن برد تعداد برنامه ها نحوه عملکرد و زمان بندی مربوطه را در خود جای می دهد .

دقت داشته باشید که در برخی مدل ها ممکن است ای سی برنامه هم در داخل ای سی پردازنده قرار داشته و به صورت مجزا نباشد .

نمونه آی سی برنامه پرکاربد در ماشین لباسشویی , ماشین ظرفشویی و فر برقی در برندهای مانند آاگ , الکترولوکس , بوش , ایندزیت , آریستون و تکا

 

24c64 1                                              24c64 2         

شماره این آی سی ها :

24c02 - 24c04 - 24c32 - 24c64 - 24c256  و غیره ...

 

 2 - ای سی پردازنده :

 هسته اصلی یک ماشین الکترونیکی آی سی پردازنده آن است که بر روی برد بیشترین تعداد پایه ها را داشته و از لحظه روشن شدن مدار شروع به فعالیت می کند اطلاعات را از کاربر گرفته و همزمان در نمایشگر مربوطه نمایش می دهد با شروع یک برنامه مرحله به مرحله کارهایی که باید انجام شود از حافظه خوانده و اجرا می کند تا برنامه تمام شود .

این ای سی از روی تعداد پایه های آن که همیشه بیشترین است قابل شناسایست .

دقت داشته باشید که برای راه اندازی یک برد حداقل به یک ای سی پردازنده نیاز است اما ممکن است تعداد آن بیشتر هم باشد .

ای سی های پردازنده در الکترونیک با نام میکروکنترلر یا میکروپروسسور شناخته می شود .

 

3 -  آی سی نمایشگر :

    این ای سی هم برای دستگاه های جدید و لوکس بیشتر استفاده شده تبدیل کننده (دکودر) دنیای دیجیتال داخل برد به علائم قابل درک برای انسان است که انواع مختلفی را شامل می شود مانند :

  - نمایشگر های سون سگمنت (7.segment) :

7.segment

 جزء نسل اول نمایشگر ها سون سگمنت ها بوده که هنوز  هم به خاطر سادگی و کم هزینه بودن کاربرد دارد . برای تبدیل علائم 0 و 1  رد برد از ای سی های دیکودر اتفاده می شود که اقلب در برد جدید عملیات تبدیل در درون ای سی پردازنده انجام می شود ولی در برد های هود و لوازم های ساده تر هنوز از ای سی دیکودرها استفاده می شود .

   -  نمایشگر های کارکتری یا  lcd :

      این نمایشگر ها نسل دوم نمایشگرهاست که نمایش تقریبا تمامی علائم نوشتاری را پشتیبانی کرده و اقلب اگر در دستگاهی از آن استفاده شود ای سی مربوطه بر رو روی خود قطعه قرار گرفته .

 LCD

 

 -   نمایشگر های گرافیکی تک رنگ :

   باز هم در مدلهای لوکس برای نمایش عملیات مختلف در حال اجرا , برنامه ها و حتی راهنمای استفاده به کمک شکل رابط خوبی بین دستگاه و کاربر ایجاد می کند که استفاده از این مدل ها را ساده تر می کند . در این نمایشگر ها در قطعات استاندارد ال سی دی به همراه ای سی پردازنده قابل تعویض است اما در مدل های سفارشی تر پردازش تصویر به کمک ای سی مجزا انجام می شود .

 

-   نمایشگر های گرافیکی رنگی :

مانند ال سی دی های تک رنگ است با این تفاوت که قابلیت های بیشتر را به محصول اضافه می کند مانند نمایش عکس و در مدل های جدید  صفحه لمسی نیز اضافه شده و مانند یک گوشی تلفن همراه انعطاف پذیری هایی مانند اتصال به اینترنت و غیره را فراهم می سازد . که اگر به برد انها نگاه کنید تعداد ای سی ها بیشتر شده و معمولا قابل تعویض به صورت تکی نیست .

 

4  -  سایر آی سی های به کاربرده شده در لوازم خانگی :

- ای سی مبدل انالوگ به دیجیتال و برعکس

- آی سی های تقویت کننده OP AMP مانند lm234

- ای سی های شمارنده مانند 555 یا 741

- آی سی های رگلاتور مانند : 7805 - 7808 - 7812 - 7905 و غیره .

- آی سی های مبدل سه فاز

 

 

چند نکته :

*  نسل جدید لوازم خانگی تولید شده در کلیه برند ها مبتنی بر برنامه های است که به صورت دیتا در بخش حافظه برد ذخیره می شوند . و مانند سایر حافظه های الکترونیکی ممکن است اطلاعات پاک شود که در این صورت دستگاه شما روشن نمی شود که با برنامه ریزی یه به اصطلاح پروگرم کردن و بعضا تعویض این قطعه قابل حل است . (ایراد های نرم افزاری) .

*   جهت تعمیر برد و یا تعویض ای سی باید دورهای مخصوص را طی کرده باشید پس از انجام تعمیرات سعی خطا پرهیز کنید .

*   برنامه های هر برند با سایر برند و مدل ها کاملا متفاوت است به عنوان مثال لباسشویی ممکن است از نظر شکل ظاهری تعداد برنامه صفحه نمایش کاملا یکسان باشد اما ورژن برنامه های بکار برده شده در آن متفاوت است ؛ که در این تشابه عمدتا برنامه ورزن های مختلف برای ای سی نمایشگر های مختلف تغیر می کند اما سایر قسمت ها باهم یکسان است .

 

 

  zanussi-logo Electrolux-logo   bosch-logo neff aeg-logo siemens-logo kenwood-logo indesit-logo Gorenje-logo
  blomberg-logo deka-logo   fotile-logo ariston teka-logo snowa-logo daewoo-logo lg-logo samsung-logo

 

 

 

راهنما تعمیر برد , آموزش فارسی , کاتالوگ فارسی , قطعات برد , مدار , نقشه سیم کشی ,  نمایندگی بوش , نمایندگی آاگ در ایران , نمایندگی الکترولوکس , نمایندگی آریستون , نمایندگی ایندزیت , نمایندگی زانوسی , تعمیرگاه مرکزی , فروشگاه , آدرس , سایت , آی سی , دیود های ولتاژ , بهترین , کمترین , هزینه , فروش , چگوتگی ؛  تعمیر ماشین لباسشویی , تعمیر ماشین ظرفشویی , تعمیر هود , تعمیر یخچال , تعمیر فریزر , تعمیر ساید بای ساید , تعمیر فر برقی , توکار , آموزش , راهنمای

شما اینجا هستید: خانه تعمیر تعمیر جاروبرقی آی سی یا مدارمجتمع در برد الکترونیکی
Gorenje-logo zanussi-logo Electrolux-logo mayerbach-logo bosch-logo neff aeg-logo siemens-logo kenwood-logo indesit-logo general-electric-logo
Haier-logo blomberg-logo deka-logo whirlpool-logo fotile-logo ariston teka-logo snowa-logo daewoo-logo lg-logo samsung-logo
fisherpaykel-logo-2 polysteel-logo force-logo delonghi-logo datees logo smeg-logo akhavan logo beko-logo franke-logo  can-logo  steelalborz-logo
______ ______ ______ ______ ______ ______ ______ ______ ______ ______ ______
microwave washing-machines tv-2 refrigerator coffee-maker hood-1 hobs-1 oven microwave vacuum-cleaner dishwasher